Biała listwa

Dzisiaj parę słów o białych listwach przypodłogowych. Idealne do klasycznych, skandynawskich, nowoczesnych – słowem, do niemal wszystkich wnętrz. Od dłuższego czasu przeżywają wielki powrót, po latach królowania nieśmiertelnego drewnianego ćwierćwałka (przyznać się, kto ma w domu?!! ;)

Białe listwy świetnie pasują zarówno do białych, jak i do kolorowych drzwi (choć ja akurat najbardziej lubię właśnie białe, ale de gustibus….)

Dzisiaj chciałabym pokazać trzy rzeczy w związku z tymi listwami właśnie. Zdjęcia pochodzą z jednego z mieszkań, które aktualnie projektuję. Jesteśmy już na finiszu, także po malowaniu, podłogach i tapetach pojawiły się właśnie listwy. Układ mieszkania jest dość nietypowy, ponieważ jedną ze ścian zdecydowaliśmy się poprowadzić po łuku – o tym napisze w innym poście (chodziło o powiększenie WC o kabinę prysznicową, którą wstawiliśmy tyłem do przodu). Kształt ściany wymusił wybór listwy, która występuje zarówno w normalnej, sztywnej wersji, oraz jako Flex – czyli listwa, którą można wyginać. Co ciekawe, żaden z wiodących producentów nie oferuje zupełnie prostej listwy Flex, wszyscy proponują listwę z dekorem czy też frezem. Klientom bardzo zależało na prostej listwie i naprawdę sporo się nakombinowaliśmy poszukując najpierw takiej wersji (bezskutecznie), a następnie jakiegoś alternatywnego rozwiązania (odpuściliśmy, gdy zupełnie poważnie zaczęliśmy rozmawiać o użyciu plastikowej kształtki… czasem tak się człowiek na manowce zapędzi). Ostatecznie stanęło na listwie Fluggera, choć także np Orac ma takie Flexy w swojej ofercie.

Oto jak wygląda listwa idąca po łuku:

DSC_1584I zbliżenie:

DSC_1587Druga rzecz którą warto poruszyć przy powyższym przykładzie to docinanie listwy. Jak widać, wąska szafa ma drzwi do samej podłogi – chodziło o nadanie jej smukłości i strzelistości, nie chciałam więc kaleczyć jej poziomym przecięciem na dole. Wiązało się to z koniecznością docięcia listwy przypodłogowej tak, aby to dobrze wyglądało i dobrze się otwierało. Oto jak wybrnęliśmy  z sytuacji:

DSC_1580Jak widać, listwa została docięta pod kątem 45stopni, co w zupełności wystarcza do komfortowego otwarcia drzwi, a jednocześnie ładnie zakańcza samą listwę. Ponieważ ma ona z tyłu miejsce na kable to po przecięciu tylna krawędź nie jest równa – trzeba ją było wypełnić akrylem.

Jeszcze zbliżenie na prawą i lewa stronę:

DSC_1577DSC_1579Podłoga wymaga domycia po prawej oraz dopełnienia po lewej, ale już widać że efekt będzie bardzo dobry.

Pokażę jeszcze jedno zakończenie-tym razem listwa kończy się przy kuchni. Aby zakończenie ładnie wyglądało, znów została docięta pod kątem 45 stopni i doklejono do niej malutki klinik, który zamknął całość. To znaczy Pan Patryk z ekipy wykończeniowej dokleił (to trzeba naprawdę artysty do takich drobiazgów!!).

DSC_1585I na sam koniec jeszcze obróbka przy ściance RTV (która zamyka w tym projekcie półwysep kuchenny). Jest podświetlana i listwa musiała sporo zakręcać, aby dokładnie objąć kształt który sobie założyliśmy. Tak to wygląda gdy LED jest zgaszony:

DSC_1589A tak gdy podświetlenie jest włączone:

DSC_1592DSC_1590Tyle o listwach na razie. Lubicie białe listwy? Ja bardzo!!

4 thoughts on “Biała listwa

  1. Pięknie!! ja również jestem fanką białych listew i drzwi. Do swojego mieszkania myślałam o listwach MDF, ale są klejone, więc będą odpadać i nie mają miejsca na kable. Z czego zrobione są listwy Fluggera – z poliuretanu? (nie mogę ich nigdzie znaleźć, nawiasem mówiąc) Jak się je montuje do ściany? Przy listwach poliuretanowych Mardom Decor znalazłam informację, że montuje się je na klips. Co to oznacza? Ile klipsów potrzeba na 2-metrową listwę?

    Pozdrawiam serdecznie,
    B.

    • Niestety nie wiem jaka jest ilość klipsów potrzebnych do montażu, ja powiem szczerze że preferuję klejone – po przyklejeniu ekipa dodatkowo uszczelniała przy ścianie akrylem. Zarówno listwy Flugger, jak i Orac mają z tyłu miejsce na kable. Co do miejsc gdzie można je kupić – ja w Trójmieście Fluggerowskie w dowolnym salonie (na stronie internetowej niestety nie mają, łobuzy), Orac w ulubionym sklepie z podłogami Ika Kolor (koło Hali Oliwia), ale zdarzyło mi się kupować listwy przez Allegro i również Klientka była zadowolona.

  2. A ja mam pytanie czy ta listwa nie wygląda na „plastikową”, ponieważ nigdie w sklepach nie mogę ich na żywo zobaczyć zostaje mi tylko zamówienie przez internet.

    • Nie, listwy nie wyglądają plastikowo. Dodatkowo zawsze polecam Klientom malowanie ich bardzo trwałą, nadającą się do szorowania białą farbą (Flugger Dekso) – to sprawia że nie straszne im uderzenia czarną szczotką odkurzacza lub butem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s