Sztuka na ścianach

Tym razem nie o sztuce przez wielkie S, ale o tej przez małe, a nawet bardzo małe s. Małe, ale za to bardzo ważne, a mianowicie o sztuce tworzonej przez dzieci. Na pewno w zamierzchłych czasach dzieciństwa zdarzało się Wam oberwać za stworzenie na ścianie ..yyy… dzieła. A co, gdyby zamiast ganić malarskie zapędy, zacząć do nich zachęcać?

Staram się polecać Klientom do pokojów dziecinnych dwa rodzaje farb, a mianowicie magnetyczną oraz tablicową. Ma je w swojej ofercie wielu producentów, koszt nie jest bardzo duży, zwłaszcza że maluje się taką farbą tylko fragment ściany. Najfajniejszy efekt daje pomalowanie ściany najpierw farbą magnetyczną, a następnie tablicową. Można robić różne kombinacje, a mianowicie pomalować np całą ścianę farbą magnetyczną, a następnie dolną połowę tabicówką, a górną wybranym kolorem. Wtedy na całej powierzchni można wieszać dziecięce rysunki za pomocą magnesów, a na dolnej części dodatkowo tworzyć dzieła. Dobrym patentem jest zamontowanie pod częścią tablicową wąskiej półeczki, która przejmie pył z kredy, żeby nie opadał na podłogę. Jeśli z różnych powodów obawiamy się tego pyłu, to można zamiast czarnej farby tablicowej użyć farby do flamastrów, ale to jest rozwiązanie raczej dla dzieci starszych i nastolatków.

Dzieła małych twórców warto doceniać i rozwieszać, mogą być świetną ozdobą nie tylko ich pokoju, ale także innych ścian w mieszkaniu. Żeby awansowały do rangi poważnej sztuki warto oprawić je w jednolite ramki – np proste, białe – i wieszać grupami. Zyskujemy niebanalną ozdobę i poczucie, że udało nam się niesamowicie podbudować małego człowieka.

Poniżej zdjęcie dziecięcego pokoju, gospodarzami jest dwóch chłopców zakochanych w ufoludkach i rakietach. Do tego pokoju wrócę jeszcze kiedyś, poruszając temat niekonwencjonalnych rozwiązań noclegowych…

2 thoughts on “Sztuka na ścianach

  1. Zdecydowanie polecam poddać się dziecięcej twórczości, daje to tyle radochy całej rodzinie, że warto. Poświęciliśmy jedną ścianę w pokoju dzieci na malowanie kredkami (na tablicową nie zdecydowaliśmy się ze względu na pył z kredy). Ściana jest bardzo kolorowa, a odwedzający nas goście dorysowują z dziećmi kolejne elementy obrazka. Dodatkowo przyklejam czasem dzieciom kartki A3 na drzwi – duża powierzchnia do rysowania, a jak wyjedzie się za kartkę to z drzwi łatwo zmyć kredki. Mała rada dla rodziców: jeśli pociecha maźnie ścianę kredką można to zmyć za pomocą zwykłej mokrej chustki, więc tragedii nie ma :-)

    • Popieram! Natomiast w razie przenosin do innego lokum lub remontu pokoju dziecinnego szczerze polecam „zabrać ze sobą” ścianę – robiąc foto w dość dużej rozdzielczości i oprawiając wydruk w ramki. Dla maluchów będzie to wspaniała pamiątka ich najmłodszego pokoiku, a poza tym świetna ozdoba nowego miejsca.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s