Niedroga podłoga

Często spotykam się wielką obawą Klientów o koszt wykonania „solidnej podłogi” na wieki. Obawa nie do końca bezpodstawna, jako że ceny potrafią przyprawiać o zawrót głowy i o palpitację serca. Jest jednak parę trików, które można wykorzystać aby podłogę mieć piękną bez konieczności rezygnacji z wyjazdu na wakacje.

Po pierwsze montaż paneli. Polecam je szczerze osobom które maja małe dzieci bądź zwierzaki, zwłaszcza jeśli urządzamy dom lub mieszkanie na parterze z tarasem. Powód jest prosty – panele dużo łatwiej jest utrzymać w czystości i o wiele lepiej niż drewno znoszą mycie wilgotnym mopem. Dostępne są teraz już nawet w supermarketach panele do złudzenia przypominające podłogę drewnianą. Wybierając je, dobrze jest zwrócić uwagę na to, aby miały strukturę imitującą strukturę drewna oraz delikatną fugę przy brzegu – wcięcie tworzące po złożeniu literę v, które ukryje łączenie paneli, przy czym ładniej będą wyglądały te, które fugę maja w kolorze deski, nie zaś ciemniejszą. Polecam swoim Klientom  klasę ścieralności AC4, która daje jaką-taką pewność, ze rozbrykany trzylatek wraz z pupilem nie zrujnuje podłogi (nie dotyczy kuzynki na szpileczkach, ale na szpilki na takiej podłodze niewielu jest mocnych). Panele znośnej jakości można położyć już za około 60 zł/m2 z montażem, jeśli mamy do wydania więcej to za 150 zł/m2 możemy położyć już naprawdę pancerne.

Po drugie – parkiet olejowany. Ostatnio szukałyśmy wraz z Klientką naprawdę niedrogich, lecz efektownych rozwiązań do nowego mieszkania. W jednym z marketów udało się trafić na parkiet dębowy, nie cyklinowany, gruba decha (nie żadna trzywarstwowa bidula na płycie tylko duuużo drewna) w cenie 46 zł/m2. Po położeniu i cyklinowaniu proponowałabym pobielenie takiego parkietu specjalnym olejem. Dąb bielony to od jakiegoś czasu najmodniejsza podłoga, wygląda niezwykle elegancko i starzeje się bardzo pięknie, w odróżnieniu od parkietów lakierowanych, które z czasem wyglądają gorzej. Podliczając – materiał 46 zł, położenie wraz z klejeniem i cyklinowaniem około 50 zł (zależy na pewno od miejsca, cena orientacyjna), bielenie dalsze 12 zł – za 108-120 zł mamy przepiękną, elegancką podłogę.

Jeśli nie urządzamy mieszkania od zera, lecz remontujemy, często mamy do czynienia z podniszczonym parkietem. Szczerze polecam przecyklinowanie i pobielenie – zrobiliśmy tak u kilku Klientów i efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania. O czym należy pamiętać – lakierowany parkiet można cyklinować i olejować, natomiast w drugą stronę już nie, ponieważ olej wnika w drewno i lakierowanie w późniejszym czasie nie uda się. Tak przynajmniej twierdzi Specjalista od Parkietów, u którego konsultowałam przeprowadzenie takich zmian.

Załączam zdjęcia podłogi przed i po zmianie

projekt Diana Hołod, foto Małgorzata Morańska

Więcej zdjęć z tej aranżacji w tym krótkim filmiku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s